

Här hämtar deltagarna sin mat från Glöds Bakficka, som finns vid entrén nära Ältavägen. Runt området finns utspridda sittplatser utomhus med en naturnära och avslappnad känsla.

Maten lagas och serveras över eld i Skogs- eller Sjölägret. Maten präglas av vilt och närproducerade råvaror med hållbara val. Kocken går även att boka för matlagningsevent. Vi har fullständiga rättigheter. Priserna nedan inkl moms.
Vill ni laga maten själva är ni välkomna att slå er ner vid någon av våra eldstäder. Vid bokad aktivitet tillhandahåller vi ved, grillgaller och tändmaterial. På området finns flera stora och rejäla eldstäder med fasta grillgaller. Grillplatserna kan användas när inga andra aktiviteter pågår i närheten.
Vill ni vara säkra på att ha en plats för er själva och samtidigt ha tillgång till stora Tentipi tältkåtor med regnskydd kan ni reservera vårt Skogsläger för 2000 kr (ca 2 timmar).


Skogslägret ligger intill höghöjdsbanorna och är en perfekt plats för större event, fester och sällskap som vill ha en avskild miljö helt för sig själva. Vid bokning disponerar ni hela området med två stora tipikåtor som rymmer många gäster.
Här kan ni laga mat över öppen eld eller boka vår erfarna kock som serverar vildmarksinspirerade måltider. Eldarnas sken och facklor i träden skapar en magisk stämning med gott om plats för mingel, samtal och dans. Övernattning i mysiga tältkåtor finns för den som vill stanna längre.
BOENDE & FACILITETER
PRISER
Grill & picknick: 2000kr (ca 2 timmar)
Fest eller övernattning
Upp till 30 personer: 9000 kr
För större grupper återkom för offert!
TILLGÄNGLIGHET
Skogslägret är öppen för bokning året runt och kan hyras separat.

Med ett oslagbart sydläge vid Sandasjön, endast 1 km från Äventyrsbanan, ligger Sjölägret – en vacker och omtyckt plats för avkoppling nära naturen. Här lämpar sig stillsammare fester, sammankomster och event i en lugn miljö, med plats för cirka 30 övernattande gäster. Övernattning sker i den stora 40-manna tipikåtan, och vid behov kan ni även låna en mindre kåta.
Sovsäckar och madrasser finns att hyra.
I direkt anslutning till Sjölägret finns vår mycket uppskattade vedeldade bastu. För en mer privat upplevelse rekommenderar vi att ni bokar bastun exklusivt under er vistelse.
BOENDE & FACILITETER
PRISER
Övernattning
Upp till 15 personer: 5000 kr
16-25 personer: 7000kr
Lägg till bastu: 3000 kr
Priserna avser bokning tillsammans med aktivitet.
TILLGÄNGLIGHET
Sjölägret är öppen för bokning mellan 1 maj - 30 oktober.
Sjölägret hyrs vanligtvis ut som en del av ett paket tillsammans med en aktivitet (höghöjdsbana eller teambuilding).

Timmerkåtan är en handsnickrad timmerstuga med braskamin i mitten, som för känslorna till en stuga i fjällen. Borden är specialdesignade att passa i det runda 10kvm stora rummet. Utanför stugan finns en grillplats och ett vackert handsnidat buffébord samt ett stort picknickbord.
Timmerkåtan passar bra för möten och är utrustad med whiteboard, wifi och projektor.
PERFEKT FÖR..

Sedan sekelskiftet har det funnits en ”Vildmarksbastu” här, med ändamålet att låta stockholmare få en paus från stress i en naturskön miljö. Tanken med bastun är att bevara enkelheten i harmoni med naturen, vilket tex. gör att det endast finns el från solceller och att dusch saknas. Bastun rymmer cirka 15 personer, omklädningshytter finns. Vintertid håller vi en vak öppen. Vill ni picknicka eller grilla finns ett stort bord och en rejäl eldstad.
BASTUN..